Commons:Zakres projektu/Neutralny punkt widzenia
Ta strona opisuje zasadę przyjętą na Wikimedia Commons. Jest ona powszechnie uznawana przez społeczność za standard, do którego wszyscy uczestnicy projektu muszą się stosować. Za wyjątkiem drobnych edycji, użyj strony dyskusji, aby zaproponować zmiany. |
Pliki multimedialne
Commons nie jest Wikipedią, więc pliki przesyłane tutaj nie muszą spełniać wymogów, które obowiązują tam, takich jak Neutralny punkt widzenia i Nie przedstawiamy twórczości własnej. Działamy jako wspólny zbiór multimediów dla wszystkich projektów Wikimedia. Nie podlegamy natomiast ich zasadom – te obowiązują w ich obrębie.
Rolą Commons nie jest rozstrzyganie tematycznych sporów, ani zmuszanie poszczególnych projektów do używania jednej wersji pliku zamiast innej. Jeśli plik mieści się w zakresie projektu i przepisach prawa, udostępniamy go. To, czy i na jakich warunkach jest on faktycznie używany leży w gestii społeczności poszczególnych projektów.
Obrazy o charakterze narodowym, politycznym czy religijnym – w tym flagi, godła i mapy – mogą wzbudzać silne emocje. Commons nie jest jednak miejscem do wyrokowania. Jeśli masz wątpliwości odnośnie użycia któregoś z wyżej wspomnianych plików, przedyskutuj to ze społecznością konkretnego projektu. Oto przykłady sporów, których tu nie prowadzimy:
- Mapy: Autor forsuje narodowościowy/ polityczny/ religijny punkt widzenia, umieszczając granicę w innym miejscu.; Ta nazwa miejscowości jest nieoficjalna/ nieprzetłumaczona.; Na mapie zaznaczono parapaństwo.
- Flagi/ symbole narodowe: To wersja nieoficjalna.; Taka tonacja kolorów nie jest prawnie uznana.; Tym wariantem posługuje się grupa terrorystyczna.
- Fotografie: Czysta propaganda.
Takie wnioski są nie na miejscu, nawet w postaci bezwzględnej, jak: Przecież ta flaga/ ten kraj nie istnieje!
Jeśli jego autor popełnił oczywisty, niepodważalny błąd rzeczowy, plik może okazać się nieprzydatny poznawczo i skasowany. Chyba, że użyto go celowo w takiej postaci w innym projekcie Wikimedia – to z góry nadaje mu walor edukacyjny i jego błędność nie jest kryterium skazującym na usunięcie. Gdy tylko to możliwe, poprawianie takich mankamentów jest lepszym rozwiązaniem niż zwyczajne pozbycie się pliku z kolekcji. Jeśli jednak domniemana pomyłka wywołuje szerszą dyskusję, należy pozostawić go bez zmian, a rozstrzygnięcie pozostawić właściwej społeczności.
Teksty
Z wyżej określonych powodów, nie zawsze tytuły i opisy plików mogą brzmieć neutralnie. Jednakże, należy do tego dążyć kiedy się tylko da. W każdym wypadku teksty nie mogą stanowić wandalizmu, ataku i celowej prowokacji.
Zobacz też
- Commons:Disputed territories – porady na temat zastosowania niniejszej polityki dla obrazów odnoszących się do terytoriów spornych;
- Commons:Evidence-based mapping – podsumowanie zasad i zaleceń odnośnie korzystania z wiarygodnych źródeł przy tworzeniu map na Commons i używania ich na angielskiej Wikipedii;
- Commons:Verifiability – esej o niewymaganiu wiarygodnych źródeł w Commons.