Commons:Czym Commons nie jest
Wikimedia Commons to zbiór plików multimedialnych. Serwis udostępnia wszystkim takie treści (obrazy, dźwięk i klipy wideo), które spełniają kryteria domeny publicznej i są objęte wolną licencją. Jest wspólny dla różnych projektów Wikimedia Foundation.
Ten projekt ma określony zakres – tu przedstawiono co się w nim nie mieści, czyli Czym Commons nie jest.
Zakres
Commons nie jest encyklopedią, słownikiem, przewodnikiem ani książką
Zapewniamy dostępność obrazów. Samo w sobie, Wikimedia Commons nie jest natomiast encyklopedią, słownikiem czy innym tworem pisanym. Treści tego typu powinny trafiać na właściwą witrynę Wikimedia, na przykład Wikipedia, albo Wikisłownik.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz COM:PS (Zakres projektu: Wykluczona zawartość edukacyjna).
Commons to nie Wikipedia
Pliki na Wikimedia Commons nie muszą być zgodne z zasadami i wytycznymi Wikipedii, takimi jak neutralny punkt widzenia i nie przedstawiamy twórczości własnej. Choć działamy przede wszystkim jako wspólny zasób plików multimedialnych dla projektów Wikimedia, nie podlegamy ich wytycznym. Obowiązują one w obrębie danego projektu.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Commons:Zakres projektu/Neutralny punkt widzenia.
Commons nie jest darmową chmurą na prywatne pliki
Przechowujemy tutaj pliki multimedialne, ale tylko te zgodne z zakresem projektu, co między innymi wymaga od nich przydatności do celów poznawczych. Wikimedia Commons to nienajlepsze miejsce na składowanie zdjęć z wakacji.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz COM:PS (Zakres projektu: Musi być realistycznie wykorzystywalny w celu edukacyjnym).
Commons to nie portal społecznościowy
Używanie Wikimedia Commons wyłącznie do czatowania z przyjaciółmi, tworzenia osobistych profili, itp. nie mieści się w ustalonych granicach. Inaczej ma się sprawa z profilami i kontaktami, mającymi na celu rozwój projektu.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz COM:PSP. (Zakres projektu: Strony użytkowników, galerie i kategorie).
Treści
Commons to nie portal reklamowy
Zgodnie z zakresem projektu, treści będące reklamą lub autopromocją mogą zostać usunięte z serwisu.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz COM:PS (Zakres projektu: Musi być realistycznie wykorzystywalny w celu edukacyjnym). Więcej informacji odnośnie treści na stronie użytkownika: COM:PSP (Zakres projektu: treści niedozwolone na stronie użytkownika/ w galerii/ w kategoriach).
Commons nie jest cenzurowane
Jako portal nakierowany na walory edukacyjne i poznawcze, Commons może zawierać pliki sprawiające u niektórych wrażenie niestosownych czy odpychających. Jeżeli jednak dany materiał nie narusza praw do ochrony wizerunku, przepisów Stanów Zjednoczonych i zasad Commons – takich jak zakres projektu – nie zostanie przez nas ocenzurowany i usunięty. Skrajne emocje jakie może wywołać nie są tu istotne. Mimo to, zasada Commons nie jest cenzurowane nie zezwala na wgrywanie plików sprzecznych z innymi przyjętymi w projekcie normami.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz COM:PS (Zakres projektu: Cenzura) oraz Commons:Nagość.
Commons to nie strona z amatorską pornografią
Commons nie potrzebuje niskiej jakości zdjęć o charakterze erotycznym, które nie wnoszą nic użytecznego naukowo do obecnego zbioru. W związku z tym zazwyczaj szybko usuwamy niejakościowe fotografie genitaliów. Niemniej, powinna być tu zastosowana standardowa procedura. Nie usuniemy pliku o słabej rozdzielczości, jeśli nie dysponujemy lepszym odpowiednikiem.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz COM:PS (Zakres projektu: Cenzura) oraz COM:PS: Must be realistically useful for an educational purpose. Właściwą wytyczną oficjalną jest tutaj Commons:Nagość (wersja przetłumaczona).
Commons zwraca uwagę na prawa autorskie, nawet jeśli właściciele praw tego nie robią
Wikimedia Commons szanuje prawa autorskie i ograniczenia licencyjne niezależnie od działań ich właścicieli. Kopiowanie materiałów, bo „nikt się nie skapnie”, albo „powinni się cieszyć, dotrą do nowych widzów” nie jest zgodne ze stylem naszych działań. Nawet czynione w dobrej wierze. Podchodzimy do tej sprawy poważnie; każdy plik podejrzany o naruszenie może być zgłoszony do usunięcia, a materiały wgrywane bez adnotacji na temat zgód czy licencji najpewniej zostaną szybko skasowane.
- Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Commons:Zakres projektu/Zasada ostrożności oraz Commons:Zasady usuwania.